Kinetický písek, sliz nebo vodní perly: smyslohraní zaručeně nadchne každé dítě, říká Kateřina Slížková

Kateřina Slížková z Ostravice zasvětila svůj profesní život péči o ty nejmenší. Maminka tří dětí začínala jako učitelka v mateřské školce. Právě tady ji poprvé napadlo vyrábět si vlastní didaktické pomůcky a hry, které jí při školkové výuce chyběly. Tak se před čtyřmi lety zrodila značka Tvoření od Kačky, která se dnes zaměřuje na koncept smyslohraní a pomocí hry pomáhá dětem rozvíjet jejich smysly a tvořivost.

Katko, popiš nám, jak vznikl nápad na tvou značku Tvoření od Kačky.
Začátky byly takové, že jsem při své práci ve školce viděla nedostatek poutavých výukových materiálů. Prvním produktem, který jsem vytvořila, tak byly demonstrační kartičky, což jsou obrázky pro děti zaměřené na konkrétní téma. 

Přiblížíš nám, co to demonstrační kartičky jsou a jak se používají?
Karty se vždy zaměřují na jedno téma. Například v případě jarních květin naleznete na každém obrázku jeden druh květiny s jejím názvem. Karty se ve školce umisťují na tabuli a slouží jako názorný materiál při výuce různých témat, jako jsou domácí zvířata, jarní rostliny, život včel a další. Ve školce jsem se setkala s kartami, které byly zastaralé jak vzhledem, tak obsahem. Každý obrázek měl jinou grafiku a upřímně se mi nelíbily, natož aby se líbily dětem. To mě motivovalo k vytvoření vlastních karet podle mého vkusu, které sklidily skvělé ohlasy.

Pod značkou Tvoření od Kačky jsi nejprve nabízela demonstrační kartičky. Co přibylo později?
Postupně jsem rozšiřovala nabídku, takže dnes na mém e-shopu najdete pexesa, pracovní listy, ale také méně tradiční hry jako kolíčkohraní nebo triopexeso, kdy hledáte nikoliv dvojice, ale trojice obrázků. Nicméně situace se za poslední dobu změnila a vývoj jde kupředu. Paní učitelky se začaly vzdělávat v Canvě a naučily se tvořit pracovní listy samy. Tím se trh nasytil, protože spousta lidí zjistila, že si může vyrobit PDF soubor a začít jej prodávat, takže narostla i konkurence. No a já začala vymýšlet co dál.

Impulzem pro nové směřování bylo narození tvého syna.
Ano, v létě před dvěma lety se nám narodil syn Kryštůfek a já začala pomalu spřádat plány na novou pracovní etapu. Když měl Kryštůfek půl roku, nadchl mě koncept smyslohraní, a to do té míry, že jsem se rozhodla zkusit takovou lekci zorganizovat sama. První lekci jsem dělala v únoru 2023 v Malenovicích a od té doby jsem se nezastavila. Od února do června 2023 jsem jezdila se smyslohraním do Frýdlantu, Havířova, ale byla jsem například i v Novém Jičíně, protože v začátcích byly lekce smyslohraní něco úplně nového a byl o ně velký zájem.

Popíšeš nám, co to vlastně smyslohraní je?
Smyslohraní je koncept, který spočívá v tom, že děti se učí novým věcem skrze aktivní zapojení všech svých smyslů. Děti si vyzkouší hru s různými materiály, zkusí si suché i mokré a někdy patlavé aktivity. Zajímavé jsou pro ně materiály jako kinetický písek, sliz nebo vodní perly a všechno samozřejmě nabírají nejen holýma rukama, ale také lopatkami, pinzetami nebo dalšími pomůckami.

Když děti pracují s různými materiály a objekty, jako jsou třeba plastelína, stavebnice nebo různé hmatové hračky, rozvíjejí své jemné motorické dovednosti. Manipulace s různými texturami a tvary posiluje jejich prsty a ruce, což je důležité pro psaní, kreslení a další činnosti. Celkově lze říci, že smyslohraní pomáhá dětem lépe se učit, posiluje jejich jemnou motoriku, podporuje kreativitu a přináší klid a relaxaci do jejich každodenního života.

O loňských prázdninách jste si vyzkoušeli uspořádat společně s dalšími realizátory první Festival smyslohraní v Moravskoslezském kraji.
Ano, společně s Půjčovnou hraček z Ostravy a Pidižvíky z Opavy jsme uspořádali tři termíny prázdninového smyslohraní v Ostravě, Opavě a Frýdku-Místku. Od loňského podzimu se pak se smyslohraním zaměřuji na školky. Smyslohraní je totiž skvělý koncept hry, který bych ráda ukázala i dalším dětem a paním učitelkám.

Tím, že jsem sama učitelka z mateřinky, vím, jaký je ve školce režim, co paní učitelky od takových aktivit očekávají, a mám k tomu obecně blízko. A určitě je to také o tom, že se s mými kolegyněmi nebojíme cestovat po republice. Byly jsme tak se smyslohraním v Praze, Hodoníně a dalších městech.

Přiblížíš mi prosím, co smyslohraní pro školky obnáší?
Celou akci jsme schopné zajistit pro školku na klíč. Minimální počet je 30 dětí, ale jsme schopné zvládnout i větší školku, jen samozřejmě vždy musíme navýšit naše personální kapacity. V týmu jsme tři zkušené lektorky: Eliška, Eliška a Kačka (já). Nachystáme cca 10 stanovišť, přičemž jedno stanoviště je pro 3–5 dětí. Školkové děti jsou zvyklé hrát si společně, umí spolupracovat, v tom se koncept trochu liší od individuálního smyslohraní, kde si děti hrají většinou samostatně.

Kolik rámcově smyslohraní pro školku stojí?
Hodinová sazba pro školku je 3 500 Kč, to je základ za nachystání stanovišť a materiál. K tomu se pak připočítává cestovné, případně se cena navyšuje při vyšším počtu dětí (přidávají se stanoviště). Veškeré informace ke smyslohraní ve školkách najdou zájemci na našem webu: https://tvoreniodkacky.cz/smyslohrani-materske-skoly.php


Tvoření od Kačky se pomalu přesouvá od tvorby didaktických pomůcek k smyslohraní, zachováš název nebo jej budeš měnit?

Název zůstává. Asi před půl rokem jsem tyto aktivity zkoušela prezentovat také pod instagramovým účtem Smyslohraní s Kačkou, ale dva instagramové účty jsem nezvládla spravovat, takže Tvoření od Kačky zůstává. Neustále totiž něco tvořím, vymýšlím aktivity nebo hry, takže tvorba je v mém podnikání stále silně přítomna.

Kromě produktů a smyslohraní pro školky i individuální zájemce jste si v červnu vyzkoušeli také organizaci svého prvního dětského dne.
Ano, na začátku prázdnin jsme poprvé uspořádali Zahájení prázdnin na Olešné. Na místě jsme měli 6 stanovišť s pirátskou tematikou a podle ohlasů si myslím, že se nám stanoviště opravdu povedla. Pro děti bylo nachystáno pirátské smyslohraní, výroba slizu nebo malování na obličej a celým dnem děti provázeli maskoti Mickey a Minnie.

Kde si teď v létě můžeme smyslohraní vyzkoušet?
V létě vyrážíme na Festival smyslohraní, který spolupořádáme s Pidižvíky Opava. První zastávka nás čeká 20. července v Opavě, 17. srpna následuje Frýdek-Místek a 31. srpna festival zakončíme v Novém Jičíně. Kapacita je 90 dětí dopoledne a 90 dětí odpoledne, přičemž děti a rodiče se mohou těšit na 30 stanovišť. Tématem našeho festivalu budou zvířata z celého světa, máme připravený doprovodný program, chill zónu, občerstvení, takže i rodiče se zabaví. Veškeré informace najdete na https://www.festivalsmyslovehohrani.cz/

Případně nás také mohou zájemci potkat na Dnech obcí, kam jsme se smyslohraním pozváni. Doporučuji tak sledovat náš Instagram a Facebook, kam dáváme aktuální informace o plánovaných akcích.

Děkuji za rozhovor!
Text: Kamila Smutná
Foto: Lucie Deutsch

Rozhovor vznikl v rámci série Diář podnikatele, ve které se představuje 10 vybraných podnikatelů z Beskyd. Jednotlivé rozhovory také postupně najdete na webu www.progresko.cz. Akademie pro podnikatele je díky podpoře obcí Mikroregionu Frýdlantsko-Beskydy pro účastníky ZDARMA. Do aktivit akademie se mohou zapojit nejen podnikatelé, ale i zájemci o daná témata.
Mediální partner Diáře: Positiv.cz